
Młodzieżowa Orkiestra Dęta
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice to niezwykłe połączenie tradycji oraz młodzieńczej energii, które od pokoleń kształtuje muzyczne talenty i rozbrzmiewa dźwiękami pasji.
Z wielką historią, bogatym dorobkiem i licznymi sukcesami na krajowych, a także międzynarodowych scenach, orkiestra jest dumą naszego regionu.
Pod batutą charyzmatycznego kapelmistrza Grzegorza Dublowskiego, młodzi muzycy rozwijają swoje umiejętności, czerpiąc inspirację z doświadczenia starszych pokoleń oraz budując przyszłość orkiestry. Każde wystąpienie to nie tylko pokaz muzycznej doskonałości, ale także prawdziwa uczta dla serc i dusz słuchaczy.
To więcej niż zespół - to wielka muzyczna rodzina, w której pasja, przyjaźń i profesjonalizm tworzą niezapomniane brzmienia!
Chcesz dołączyć do wspaniałej społeczności naszej Orkiestry?
Jeśli tak - zapraszamy do kontaktu oraz na próby, które odbywają się w każdy piątek o godzinie 19:00 w Dworku Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach!
Historia Orkiestry
Historia Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Strzyżewice sięga roku 1997, kiedy to grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Kiełczewicach Górnych rozpoczyna pozalekcyjne zajęcia muzyczne pod okiem Pana Stanisława Rybaka.
Początkowo była to nauka gry na instrumentach klawiszowych, jednak jesienią, ówczesny dyrektor szkoły – Stanisław Pruś wychodzi z inicjatywą utworzenia grupy, które nabyte już umiejętności wykorzysta do gry na instrumentach dętych. Pierwsze instrumenty przywiezione zostają z Gminno-Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach i tak oto młodzi ludzie rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.
Pierwszy występ dla szerszej publiczności orkiestra daje w 2000 roku, za co otrzymuje podziękowania od Lubelskiego Kuratora Oświaty. W roku 1998 opiekunem formacji zostaje Pani Kazimiera Cisińska, obejmująca równocześnie stanowisko dyrektora Szkoły w Kiełczewicach Górnych. Krótką przerwę w działalności orkiestry powoduje śmierć kapelmistrza – Stanisława Rybaka, jednak próby rozpoczynają się w 2001 r. pod opieką Pana Mariana Pęzioła. Praca nowego kapelmistrza z dziećmi trwa tylko pół roku, ponieważ w sierpniu 2001 obowiązki te przejmuje Stanisław Szymaniak.
Wytężona praca pod okiem kapelmistrza przynosi pierwszy sukces, którym jest zdobycie III miejsce na przeglądzie w Siennicy Różanej. Marzenia o występach na festiwalach i konkursach oraz chęć realizacji muzycznych ambicji powodują, iż orkiestra zaczyna rozwijać się w szybkim tempie i wzbogacać swój repertuar. Ceną za osiągnięcie wysokiego poziomu są długie godziny żmudnych ćwiczeń i prób, jednak młodzież podejmuje to wyzwanie.
Ważnym momentem w działalności orkiestry staje się rok 2003, kiedy władzę w gminie obejmuje Jan Andrzej Dąbrowski. Dzięki przychylności nowego Wójta i Rady Gminy formacja rozwija się jeszcze prężniej. Przybywa nowych instrumentów, zmieniane są stroje. To wszystko motywuje młodzież do pracy i wysiłku, a członkowie zespołu coraz częściej zapraszani są do udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Strzyżewice oraz w różne zakątki Polski.
Ważnymi wydarzeniami w życiu orkiestry jest wyjazd do Austrii na Jugendblasorchester – Fesival Con fuoco 2007 oraz wyjazd do Szwajcarii w 2009 r. na Jungfrau Music Festival Interlaken, gdzie zespół zajmuje II miejsce wyprzedzając Kanadyjczyków.
Nie sposób zliczyć przeglądów i festiwali w których uczestniczyła orkiestra, co niewątpliwie świadczy o wysokim poziomie zespołu.
Od września 2012 r. opiekunami orkiestry zostają Joanna Kawłek - ówczesna dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice oraz Anna Skałba - ówczesna dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kiełczewicach Górnych. Kierowanie orkiestrą powierzono kapelmistrzowi Panu Markowi Ziarkowskiemu.
Od kwietnia 2024 roku kapelmistrzem orkiestry pozostaje Pan Grzegorz Dublowski.
Odwiedź nas!
Piotrowice 94A
23-107 Strzyżewice
Poniedziałek - Piątek:
8:00-21:00