top of page

"Zagraj nam muzyczko – graj na cały kraj!" EtnoPolska 2k22

Kolejne przedsięwzięcie związane z muzyką tradycyjną i ludową za nami. Trzecia edycja projektu „Zagraj nam muzyczko” pretenduje do tego, że ów tradycja wykreowała się i na pewno zapisze się w kartach historii. A pewniejsze jest to, że zostawi ślad w sercu uczestników projektu i osób, które brały udział w wydarzeniach w latach 2020-2022.

W edycji „Zagraj nam muzyczko. Graj na cały kraj” EtnoPolska 2022 postanowiliśmy odświeżyć repertuar śpiewaczy, rozszerzyć sekcję muzyczną zespołu „PoNoszemu”, włączyć w działania Młodzieżową Orkiestrę Dętą, a także jeszcze bardziej zaangażować dzieci oraz osoby, które nawet nie przypuszczały, że wystąpią w koncercie finałowym.

Wspomniany wcześniej repertuar zamysłem już przybliżony był w styczniu br. jeszcze przed otrzymaniem dofinansowania z MKiDN. Dzięki uprzejmości pana Adama Pidka ze Strzyżewickiego Towarzystwa Regionalnego otrzymaliśmy z prośbą o konwersję kasetę magnetofonową z utworami Zespołu Pieśni i Tańca „Apis” w latach świetności jego funkcjonowania. Konwersją zajął się profesjonalnie Grzegorz Herliczek z GMik Studio Blue Music Group, za co ogromnie dziękujemy. Do nas należało przełożenie apisowy utworów na warsztat, oczywiście uzupełniając pieśniami pochodzącymi od pani Reginy Wróbel.

​W tym roku mieliśmy przyjemność pracować pod okiem kilku artystów-animatorów związanych z muzyką tradycyjną.

 

Na pokładzie znaleźli się:

Przemysław Łozowski - współzałożyciel Fundacji Borówek 27, inicjator Taboru Lubelskiego, muzyk i pedagog promujący muzykę tradycyjną w formie in crudo. Z „Muzyczką" związany od początku.

 

Katarzyna Chodoń - Folklorystka, śpiewaczka, choreografka polskich tańców tradycyjnych. Dyplomowana solistka i wokalistka w zespołach kultywujących polskie tradycje muzyczne. Jako edukatorka współpracująca z instytucjami: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Krakowa, Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata z Warszawy, stypendystka MKiDN

 

Bogumiła i Piotr Zgorzelscy - założyciele Akademii Tańca Tradycyjnego. Zajmują się tańcem tradycyjnym od ponad 20 lat, prowadząc warsztaty tańców zarówno polskich, jak i zagranicznych.

 

Eugeniusz Skrzypek - kapelmistrz Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, laureata Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej w 2021 roku.

 

Irena Krawiec - kierowniczka zespołu „Jarzębina” z Kocudzy, który jest laureatem wielu nagród zdobytych na festiwalach muzyki ludowej, zaś zwolennicy sportu na pewno słyszeli o zespole przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

 

Odwiedź nas!

Piotrowice 94A

23-107 Strzyżewice

Poniedziałek - Piątek:

8:00-21:00

Skontaktuj się z nami!

+48 81 562-80-74

ckip.piotrowice@gmail.com

Obserwuj nas w Social Mediach!

  • Facebook
  • Instagram
  • TikTok
  • Youtube

© 2025 Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach

bip
bottom of page